سه شنبه , آذر ۹ ۱۴۰۰
خانه / کتاب های صوتی / صادق چوبک – کتاب صوتی عدل

صادق چوبک – کتاب صوتی عدل

‌عدل‌

در سه اثر «عدل»، «پاچه خیزك» و «دزد قالپاق» هرسه با نقطه اوج بحران، داستان آغاز می‌شود. در داستان عدل ما با تصویر اسبی مواجه هستیم كه در پایش شكسته و در جوی آبی بی‌حركت مانده است.

«اسب درشكه‌ای توی جوی پهنی افتاده بود و قلم دست و كاسه‌ی زانو اش خرد شده بود. آشكارا دیده می‌شد كه استخوان یك دستش از زیر پوست حنایی‌اش جابجا شده و از آن خون آمده بود. كاسه زانوی دست دیگرش به كلی از هم جدا شده بود و به چند رگ و ریشه كه تا آخرین مرحله وفاداری‌اش را به جسم او از دست نداده بود گیر بود. سم یك دستش – آنكه از قلم شكسته بود – به‌طرف خارج برگشته بود و نعل براق سابیده‌ای كه به سه‌دانه میخ گیر بود روی آن دیده می‌شد.»

شخصیت‌های متفاوتی به‌صورت گذرا وارد داستان می‌شوند و نظری درباره اسب و نجات‌دادنش می‌كنند. اما نظرات خوبی نیستند، درواقع این روش‌ها نجات‌دهنده اسب نیست و تنها شرایط او را وخیم‌تر می‌كند. هرچند كه شاید پیشنهاد خوبی هم عنوان شود، اما در انتها بازهم هیچ اقدام درستی از سوی مردم انجام نمی‌گیرد و تصویر پایانی داستان این است.

«بخار تنكی از سوراخ‌های بینی اسب بیرون می‌آمد. از تمام بدنش بخار بلند می‌شد. دنده‌هایش از زیر پوستش دیده می‌شد. روی كفلش جای یك پنج انگشت گل خشك شده داغ شده بود، روی گردن و چند جای دیگر بدنش هم گلی بود. بعضی جاهای پوست بدنش می‌پرید. بدنش به‌شدت می‌لرزید. ابدا ناله نمی‌كرد قیافه‌اش آرام و بی‌التماس بود. قیافه یك اسب سالم را داشت، با چشمان گشاد و بی‌اشك به مردم نگاه می‌كرد»

این تصویر كه ختم داستان است طوری به تصویر كشیده می‌شود كه انگار اسب می‌داند از دست این مردم و این اجتماع هیچ راه چاره‌ای برای او نیست و بدون هیچ بی‌قراری در انتظار مرگ است.

 

چ برای دانلود رایگان هر یک از محصولات روی لینک مربوطه کلیک کنید.
لطفا در صورت بروز هر گونه اشکال، آن را اطلاع دهید.
منتظر نظرات شما برای ارتقاء کیفی و کمی سایت هستیم.
با احترام … سایت ادبی چامه

 

 

بخش دانلود کتاب صوتی

نام اثر  عدل
نویسنده صادق چوبک
راوی بهمن مسافر
زمان ۰:۰۵:۴۸
حجم ۲ مگابایت
لینک دانلود مستقیم دانلود
لینک دانلود کمکی دانلود